HİPEBARİK OKSİJEN TEDAVİSİNİ TANIYALIM

HİPERABİK OKSİJEN TEDAVİSİ (HBO) İLE HASTAYA YÜZDE YÜZ SAF OKSİJEN VERİLİYOR.

BU TEDAVİ İLE İYİLEŞMEYEN YARALAR, ANİ GÖRME VE İŞİTME KAYIPLARI, VURGUN, ZEHİRLENME, TERMAL YANIKLAR VE GAZLI KANGREN GİBİ BİRÇOK HASTALIK TEDAVİ EDİLEBİLİYOR.

HBO TEDAVİSİ SAYESİNDE , İSTANBULDA DİYABETE BAĞLI AYAK KESİM ORANI YÜZDE 10'DAN YÜZDE 2'YE DÜŞTÜ


Bu yazımızda Hipebarik Oksijen Tedavisi'nin yararları ile 01 Ekim 2008 tarihinde yürürlüğe giren Yeni Sağlık Uygulama Tebliği'nin getirdiği bir yenilikten bahsedeceğiz. Önce Hİpebarik Oksijen Tedavisinden başlıyalım.

Türkiye'de 10 yıldır uygulanan Hiperbarik Oksijen Tedavisi (HBO) başta diyabet yaraları olmak üzere birçok hastalığın iyileşmesinde etkili oluyor.

Ancak yöntem Türkiye'de çok iyi tanınmadığından her yıl yaklaşık 20 bin diyabet hastasının yüzde 50'sinin ayak, parmak, bacak gibi uzuvları kesilmek zorunda kalıyor. Hastaya yüksek basınç altında oksijen verilme yöntemi olan HBO ile iyileşmeyen yaralar, ani görme ve işitme kayıpları, zehirlenme, vurgun, termal yanıklar ve gazlı kangren gibi birçok rahatsızlık tedavi edilebiliyor.

HİBEMER HİPERBARİK OKSİJEN VE YARA MERKEZİNDEN, HİBERPARİK TIP UZMANI ÖZGÜR MUTLU DİYABETİK RAHATSIZLIĞI OLANLARIN HBO TEDAVİSİNE EN ÇOK BAŞVURDUKLARINI SÖYLÜYOR

Hibemer Hiperbarik Oksijen ve Yara Tedavi Merkezi'nden Hiberparik Tıp Uzmanı Özgür Mutlu, bu tedaviyle kandaki oksijen miktarının 30 kat artırıldığını ve hastaya yüzde yüz saf oksijen verildiğini anlatıyor. Tedaviye başvuranların içinde diyabetik rahatsızlığı olanların ilk sırada yer aldığını söylüyor.

"DİYABETİK RAHATSIZLAR DENİNCE AKLA İLK OLARAK AYAK VE KOLLARDA OLUŞAN ÇÜRÜKLER GELİYOR"

Peki Diyabetik Rahatsızlıklar Nelerdir? Hiberparik Tıp Uzmanı Özgür Mutlu, "Diyabet rahatsızlıkları denince akla ilk olarak ayak ve kollarda oluşan çürükler geliyor. Verilen saf oksijenle dokuların ve hücrelerin yenilenmesi hızlanıyor. Bu yaraların ortaya çıkardığı zararlar önleniyor ve organların kesilmesi engelleniyor." diyor.

Gaziantep Avukat Cengiz Gökçek Devlet Hastanesi Su Altı Hekimliği ve Hiperbarik Oksijen Tedavi Merkezi sorumlusu Dr. Özlem Çağlar da merkezlerinde özellikle iyileşmeyen yaralara yüksek basınçla oksijen vererek iyileşmesini sağladıklarını ifade ediyor. Çağlar, çevre illerden de hasta kabul ettiklerini aktarıyor.

Hiperbarik Oksijen Tedavi Merkezleri Derneği Yönetimi Kurulu üyesi Başkanı Op. Dr. Aytunç Yur da oksijen tedavisinin iyileşmeyen hastalıklar için büyük fırsat olduğunu vurgulayarak, şunları kaydediyor: "Son 10 yılda gelişen tıbbın ve oksijen tedavisinin yardımıyla İstanbul'da diyabete bağlı ayak kesim oranları yüzde 10'lardan yüzde 2'lere düştü."

İŞTE TÜRKİYE'DEKİ ÖZEL OKSİJEN TEDAVİ MERKEZLERİ

Türkiye'de özel oksijen tedavisi merkezi sayısı 17. İstanbul'da 10 tane, İzmir ve Ankara'da ikişer tane bulunuyor. Bunu Samsun, Gaziantep ve Antalya birer merkezle izliyor. Devlete ait tek merkez ise Gaziantep'te. Önümüzdeki dönemde İstanbul'a iki merkez daha kurulacak. Merkezlere sevkli gidilmesi halinde sosyal güvenlik kapsamındaki hastalardan ücret alınmazken, özel hastalardan Türk Tabipler Birliği'nin rakamlarına göre seans başına ortalama 175 YTL istenmekte.

İŞTE HİPERABİK OKSİJEN TEDAVİSİ (HBO) İLE İYİLEŞEN RAHATSIZLIKLAR :

Yüksek basınç altında oksijen tedavisi olan HBO ile hastaya kapalı bir basınç odasında aralıklı olarak yüzde 100 oksijen veriliyor. HBO'nun iyileştirdiği bazı hastalıklar şunlar: İyileşmeyen (diyabet gibi) yaralar, Kronik kemik iltihabı, Gazlı kangren, Ani işitme ve görme kayıpları, Yumuşak dokudaki enfeksiyonlar, İyileşmesi şüpheli deri hastalıkları, Aşırı kan kaybı, Termal yanıklar, Vurgun, Hava ve gaz embolisi, Karbonmonoksit ve duman zehirlenmeleri, Anoksik ansefolapati, Beyin apsesi Radyasyon nekrozları, Kafa kemikleri, sternum ve vertebraların akut osteomiyelitleri.

01 EKİM 2008'DE YÜRÜRLÜĞE GİREN YENİ SAĞLIK UYGULAMA TEBLİĞİ İLE KANSERİN ERKEN TEŞHİSİNE YÖNELİK TETKİKLER, ERKEN TANI VE TEDAVİYE YÖNELİK SAĞLIK HİZMETLERİ KAPSAMINA ALINDI

Yazımızın baş tarafında Hİpebarik Oksijen Tedavisi'nin yararları ile 01 Ekim 2008 tarihinde yürürlüğe giren Yeni Sağlık Uygulama Tebliği'nin getirdiği bir yenilikten bahsedeceğimizi belirtmiştik. Hipebarik Oksijen Tedavisi'nin yararları ile ilgili konuda yazacaklarımız şimdilik bu kadar. Şimdi 01 Ekim 2008 tarihinde yürürlüğe giren Yeni Sağlık Uygulama Tebliği'nin getirdiği yenilikten bahsedelim.

Artık meme, rahim ağzı, prostat ve kolon kanseri taramaları ücretsiz yaptırılabilecek. 01 Ekim 2008'de yürürlüğe giren Yeni Sağlık Uygulama Tebliği'ne göre kanserin erken teşhisine yönelik tetkikler, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından karşılanacak erken tanı ve tedaviye yönelik sağlık hizmetleri kapsamına alındı. Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Dairesi Başkanı Prof. Dr. Murat Tuncer, 2003 yılında dünya genelinde meme, rahim ağzı, kolon ve bağırsak kanserlerinin taramasının yapılmasına ilişkin bir deklarasyon yayımlandığını belirtirken, tarama programını buna göre inşa ettiklerini söyledi. Artık yeni uygulamayla ülkemizde her kadına meme ve rahim ağzı; hem kadın hem de erkeklere kolon kanserinin tanısına yönelik taramalar ve gerektiğinde ileri tetkikler ücretsiz yapılacak. Bu taramalar kanseri yok ediyor. Çünkü, bu tetkikler sayesinde kanser öncesi lezyonlar tespit edilebildiği için kanser gelişmeden önlenebiliyor. Tebliğe göre Sağlık Bakanlığı'na bağlı Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezleri tarafından yapılmak şartıyla şu işlemler SGK kapsamındaki kişiler için ücretsiz:

50-69 yaş arası kadınlara; her yıl yapılacak muayene, 2 yıl aralıklarla yapılacak mamografi çekimi ve meme ultrasonografisi.

20 yaş üstü kadınlara; her yıl yapılacak muayene ile birlikte pap smear tetkiki, gerekli görülen vakalarda kolposkopi tetkiki.

Kolorektal kanserler için 50-74 yaş arası erkek ve kadınlarda her yıl yapılacak 'gaita gizli kan tetkiki'.

Prostat kanserleri için 50 yaş üstü erkeklere her yıl yapılacak PSA tetkikleri.

***
Hipebarik Oksijen Tedavisi'nin Yararları ile 01 Ekim 2008 tarihinde yürürlüğe giren Yeni Sağlık Uygulama Tebliği'nin getirdiği bir yenilikle ilgili bilgi veren yazımız burada sona eriyor. Sitemize yeni yazı 27 Ekim 2008 Pazartesi günü eklenecektir. O yazıdan da haberdar olmak için mail listemize üye olun. (22 Ekim 2008)

BU KATEGORİDEKİ DİĞER YAZILAR